Tefsir
 
A- A A+ A A

Spotkanie z Turcją

W dniu 10 kwietnia 2015 r. w warszawskim Ośrodku Kultury Ochoty, a dokładnie w pawilonie „Pod Okiem” przy ul. Grójeckiej 79, odbyło się niecodzienne spotkanie. Jego uczestnicy mieli możliwość „skosztowania” świata tureckiej kultury w sensie dosłownym i przenośnym. Zaproszeni goście „zasiedli zatem nie tylko do uczty intelektualnej”, ale mieli okazję podziwiać Turcję w obiektywie Piotra Robakowskiego i spróbować specjałów kuchni tureckiej.

Organizatorami imprezy byli Ewa Maślanka, wicedyrektor Ośrodka Kultury Ochoty OKO i Yasin Özbek, prezes Dunaj Instytut Dialogu. Spotkanie było „wspólnym mianownikiem” kilku ważnych wydarzeń:  600-lecia więzi polsko-tureckiej, wizyty studyjnej w Turcji (czerwiec-lipiec 2014 r.) oraz wystawy fotografii „Turcja – Europa/Azja w obiektywie Piotra Robakowskiego”. Miało charakter otwarty. Przybyli nań mieszkańcy Warszawy i jej współgospodarze, m.in. wiceburmistrz dzielnicy Ochota p. Krzysztof Kruk, radny dzielnicy Ursynów p. ppłk. Daniel Głowacz. Wśród zaproszonych gości byli: dr hab. Joanna Kulwicka-Kamińska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, prof. dr hab. Wojciech Bieńkowski z Uczelni Łazarskiego w Warszawie oraz mgr historii sztuki Joanna Puchalska, autorka książki „Dziedziczki Soplicowa”.

Spotkanie rozpoczęło się punktualnie o godz. 18.00 prelekcją dr hab. Joanny Kulwickiej-Kamińskiej Przenikanie kultur a granice tożsamości. Islam-chrześcijaństwo – czy pokojowa koegzystencja jest możliwa? Jej autorka skoncentrowała się na dziedzictwie kulturowym ludzi różnych wyznań – islamu i chrześcijaństwa. Podjęła zatem temat religijnej literatury rękopiśmiennej Tatarów Wielkiego Księstwa Litewskiego, zagadnienie przekładów Koranu na język polski, w tym autorstwa filomatów – ks. Dionizego Chlewińskiego i Ignacego Domeyki oraz wskazała kulturowe dziedzictwo materialne i niematerialne Adampola (tur. Polinezköy). Na różnorodność społeczną, kulturową, w tym religijną Turcji zwrócił uwagę autor kolejnego wystąpienia – Prezes Dunaj Instytut Dialogu Yasin Özbek. Następnie głos zabrał prof. Wojciech Bieńkowski. W niezwykle interesującym wykładzie Czy turecki tygrys uniknie pułapki średniego poziomu rozwoju? przedstawił obecną, ale i prognozowaną sytuację ekonomiczną Turcji i w tym zakresie porównał Turcję z Polską. Po czasie przeznaczonym na pytania do prelegentów obejrzano film, w którym – według zamysłu jego realizatorów – proces parzenia i degustacji słynnej tureckiej herbaty stał się znakomitą metaforą Turcji. Po tak zachęcającej projekcji uczestnicy i organizatorzy spotkania przystąpili do degustacji tureckich potraw i wspólnego picia herbaty – symbolu dobrych, przyjacielskich relacji. Próbowanie specjałów tureckiej kuchni połączono z oglądaniem wystawy fotografii. Charakter wystawy najpełniej oddają słowa jej autora, dziennikarza Piotra Robakowskiego, jednego z uczestników „tureckiej wyprawy”:
Ukazują obraz Turcji, kraju zawieszonego między dwoma jakże różniącymi się od siebie światami. Tylko niewielka część tego fascynującego kraju, to Europa. Druga, zdecydowanie większa, to świat arabskiej kultury. Starałem się pokazać różnorodność społeczną, kulturową, jak również religijną i polityczną. To wyjątkowo kolorowy świat, pełen smaków i zapachów – które jakże trudno pokazać zdjęciami.

Nic więc dziwnego, że spotkanie skończyło się późnym wieczorem, a jego uczestnicy wciąż mieli ... „ochotę na kulturę”.


Joanna Kulwicka-Kamińska

Program

Spotkanie z Turcją
Spotkanie z Turcją
Spotkanie z Turcją
Spotkanie z Turcją
Spotkanie z Turcją
Spotkanie z Turcją
Spotkanie z Turcją
Spotkanie z Turcją
Spotkanie z Turcją
Spotkanie z Turcją
Spotkanie z Turcją
Spotkanie z Turcją
Spotkanie z Turcją
 
copyright 2018 Tefsir

Logowanie

zamknij