Tefsir
 
A- A A+ A A

Zmarł Maciej Musa Konopacki (1926 – 2020)

Wiadomość, która wczoraj do nas  dotarła, była nagła i  krótka, ale porażająca: zmarł Maciej. Trzeciego dnia grudnia 2020 r. o godz. 17.00!

Po ludzku rzecz ujmując mieliśmy świadomość tego, że nadejdzie  – jak głosi tytuł 69.  sury - Dzień nieuchronny, że nastąpi to Nieuniknione wydarzenie. A mimo to z ogromnym żalem i smutkiem, w poczuciem ogromnej straty, przyjęliśmy wiadomość o odejściu Macieja Musy Konopackiego. 

Przed dekadą (2010) hołd Maciejowi pięknie oddał Jego współplemiennik i współwyznawca, tatarski poeta Musa Czachorowski, w wierszu Jemu dedykowanym:

…coraz częściej z Panem Bogiem rozmawia / o ponadwiecznych duszy uniesieniach / czasem wtrąca jakieś słowa litewskie / albo z białoruska zaciągać zaczyna / Bóg zaś odpowiada Mu po tutejszemu / Muso Tatarzynie szczerosłowiański / miłuję cię…/ Idzie więc spragniony tego światła / jak prorok samotny / niewinny niczym dziecko

Dzisiaj, po stracie Macieja, słowa te odczytujemy wręcz jako profetyczne. Wierzymy, że Maciej wyszedł z mroku ziemskiego do światła rajskiego, że rozmawia z Panem Bogiem, a Bóg zapewnia Musę, Tatarzyna szczerosłowiańskiego, że Go miłuje. Na tę miłość Musa zasłużył swoim życiem. 

Łączymy się w bólu i smutku ze wszystkimi, dla których Maciej był bliski, którzy Go znali, cenili i szanowali. Którzy wiele zawdzięczają Jego wiedzy, pasji badawczej, życzliwości dla ludzi i otwartości na problemy innych. Szczególne wyrazy solidarności w smutku i żałobie kierujemy do całej Społeczności Tatarskiej w Polsce.  W imieniu kitabistów – badaczy piśmiennictwa Tatarów – muzułmanów,

Joanna Kulwicka-Kamińska

Czesław Łapicz

 
copyright 2018 Tefsir

Logowanie

zamknij